Zlyhanie - kľúč k úspechu

 

Pokiaľ chcete dosiahnuť cieľ, ktorý ste nikdy nedosiahli, potom musíte robiť to, čo ste nikdy nerobili. Opakovane a pravidelne.

 

Čo to znamená prakticky? Kľúčom k akémukoľvek úspechu je VŽDY ZLYHANIE! Tvrdenie, ktoré mnohým ľuďom nedáva zmysel. Nie je predsa cieľom zabrániť, aby zlyhanie nikdy nenastalo? Nie, nie je. Sorry, je to naopak.

 

Predstavte si kyvadlo, kde na jednej strane máte zlyhanie, smútok, bolesť....a na druhej strane máte úspech, radosť, šťastie...Keď je kyvadlo nehybné, potom nie je ani pozitívna a ani negatívna emócia. Keď stojíte na mieste, nezažijete nič. Po istej chvíli sa ľudia naučia operovať vo VEĽMI úzkej osobnej, komfortnej zóne. Kyvadlo sa jemne rozhýbe. Sú schopní akceptovať určité levely neistoty, nepohodlia a zlyhania. A mať určitý level radosti, šťastia a úspechu. Kľúčom je vidieť, že je nemožné zažiť “ jednu stranu bez adekvátnej odozvy na druhej strane“. To je chyba, ktorú ľudia robia. Myslia si, že môžu mať úspech bez zlyhania, radosť bez smútku...atď. Omyl!  Tak ako máme gravitáciu, máme i kyvadlový vzťah medzi úspechom a zlyhaním. Jediným spôsobom ako byť viac úspešný v čomkoľvek, je teda zažívať viac neúspechu. V tej chvíli strach zo zlyhania opadá, pretože ho beriete ako neodbytnú súčasť úspechu.

 

Množstvo úspechu v čomkoľvek nemáte nikdy pod kontrolou. „Čo sa snažíte chytiť, to Vám uniká – je to potom, ako keď chytáte motýľa“. /J. Rohn/ Jedine, čo môžete ovplyvniť, je to ČÍM SA STANETE – a tým potom k sebe pritiahnete aj úspech. Ďalej môžete ovplyvniť i level zlyhania. Cieľom je teda rozhýbať kyvadlo, čo najviac, a to na stranu, ktorú môžete kontrolovať. V praktickej rovine to môže znamenať, robiť to, čo robí málokto, vyskúšať znova to, čo sa Vám mnoho krát nepodarilo, ísť do toho, čo už ostatní nerobia....atď. ALE vždy sa z toho POUČIŤ a ľahšie zmeniť stratégiu pri ďalšom pokuse. Potom si zvyknete aj na to zlyhanie, ktoré je tu pochopiteľné a ktoré mnohým ľuďom vadí a vytvára internú bariéru k ceste za úspechom.

 

Keď máte deň, týždeň, mesiac...keď nemáte ŽIADNE zlyhanie, potom je problém!!! Je to znak toho, že ste Vaše kyvadlo nerozhýbali dostatočne a nemáte dostatočne vysoké ciele, ambície a potom nemáte šancu zažiť ani adekvátny úspech, radosť, vnútorný kľud. Opačnou stranou kyvadla merajte svoj úspech na základe levelu zlyhania. Áno, počujete dobre, na zlyhaní!!! ALE POZOR, vždy nájdite kľúčovú podstatu zlyhania, poučte sa z nej a choďte ďalej. To je vec, ktorú ľudia nerobia skoro vôbec, pretože po zlyhaní nastáva veľmi často zníženie očakávaní a stiahnutia sa späť do svojej komfortnej zóny. „ Už nikdy nechcem zažiť to, čo som zažil“...počujem často krát. Ľudia majú výčitku, negatívnu emóciu, no bez STRATÉGIE. Opakujú chybu dookola a dookola po zvyšok svojho života. To je naozaj problém. Keď budete robiť, to čo stále robíte, budete dosahovať len to, čo dosahujete. Aj keď vie každý toto pravidlo, prečo STÁLE MNOHO ĽUDÍ opakuje rovnaké chyby?

 

Pokiaľ nenájdete kľúčovú podstatu tohto zlyhania /a tu ide skutočne o reálnu coaching intervenciu/, človek buď zo strachu zo zlyhania príde o všetky svoje ambície z minulosti a zníži svoje očakávania, alebo si vytvorí dokonca negatívne očakávania – a žije vo veľmi úzkej komfortnej zóne. Je vnútorne nespokojný – ale do určite mieri spokojný – často len navonok. Bohužiaľ. Kyvadlo sa skoro zastavilo. Jemu to stačí a tak prežíva po zvyšok života. V mizérií nespokojnosti – tým ovplyvňuje – učí i svoje okolie. „ Ja som to zažil, nerob rovnakú chybu“....atď.

 

Takže, keď zlyháte v čomkoľvek, opýtajte sa, čo je príčinou a čo potrebujem nabudúce urobiť inak? Aké emócie musím posilniť, aby som napríklad nepodľahol vplyvu okolia. Prečo nedokážem POVEDAŤ SILNÉ NIE, situácií, ktorá ma zabíja vo vzťahu, kariére, športe...atď.?

 

Za KAŽDÝM problémom HĽADAJTE VŽDY EMÓCIE. To, čo cítite v momente rozhodnutia...keď napríklad poviem ÁNO v momente, kedy som mal povedať NIE /napríklad ľuďom, ktorý ma niekam ťahajú/, je kľúčom prečo to eventuálne urobíte. Okamžitý požitok , ktorý POTLAČÍ následky v blízkej budúcnosti. Bolesť a následky v tej chvíli neriešite, ste pod vplyvom OKAMŽITÉHO pôžitku a neurochemie mozgu sa mení. /dopamín, oxytoxín,.../

 

„Nemyslite racionálne“. Ani sa nedá. Často človek začne premýšľať, až mozog vypadne z dopaminového a oxytoxinového opojenia. NIEKEDY JE NAOZAJ VEĽMI NESKORO, pretože nastala napríklad tragická udalosť, vďaka tejto nezodpovednosti. Určite poznáte niekoho z okolia, ktorý vďaka tomu prišiel o prácu, vzťah, zdravie...atď.

 

Len ako tomu predísť a ako sa z toho poučiť? JE NUTNÉ nájsť svoje tendencie, nájsť moment, kedy CHCEM POVEDAŤ SITÁCIÍ NIE a zastaviť tento vzorec. Predstaviť si v TOM MOMENTE následky, čo ma to bude stáť a o čo prídem...ako zraním toho druhého, môjho najbližšieho....ako nedosiahnem svoje ciele, ale možno veľmi zraním okolie. Len vtedy, v tej chvíli si vytvorím emocionálnu bolesť, ktorá bude väčšia, než okamžitý pôžitok zo situácie, ktorá chce povedať ÁNO. To je cesta, ako sa poučiť z každého "zlyhania". 

ODPOVEDZTE SI NA TIETO OTÁZKY

Nieste spokojný s tým, kde ste v oblasti práce, vzťahu, rodiny, športu,...? Vieme čo s tým a ako to transformovať.

12 hours ago

Neviete kam smeruje váš život? Stratili ste ,,smer”? Pomôžeme vám ho nájsť a nastaviť podľ všej jedinečnej osobnostnej typológie.

5 hours ago

Prečo robíte, to čo robíte i keď viete, že vám to dlhodobo nepomáha? Nájdete podstatu mentálných bariér a zmeníte to natrvalo.
1 days ago

Máte svoju predstavu, ale neviete ako sa k nej priblížiť

18 hours ago

Bráni vám strach zo zlyhania dosiahnuť svoje ciele?
4 days ago

Chcete vedieť využiť svoju jedinečnú osobnostnú typológiu, preto aby ste boli úspešnejši v práci, rodine, vzťahu, komunikácií alebo i v športe?
4 days ago

Ste negatívne naladený a hľadáte silnú motiváciu? 
4 days ago

Máte problém so sebadôverou v kľúčových momentoch a bráni vám to urobiť krok do novej oblasti života, práce alebo výkonnosti?
4 days ago

Čakáte stále na niečo a ono to neprichádza? Pomôžeme vám to zmeniť.
4 days ago

Máte skutočne svoj život pod kontrolou, alebo ste ,,otrokom" náhodných udalosti a ľudí okolo seba? Buďte pánom svojho života!
4 days ago

Nedokážete dotiahnuť veci dokonca? Vieme prečo a ako to zmeniť.
4 days ago

FOTOGALÉRIA

2012-03-3013.05.08.jpg dsc_5171.jpg obrazek-4.jpg obrazek(1).jpg dsc_5167.jpg obrazek2.jpg p3310170.jpg p3290141.jpg img_8994.jpg