Očakávania

Tvoje očakávania, ktorým veríš fungujú ako sebanaplňujúce proroctvo. Tým sa stávaš a to budeš dostávať!

Zamysli sa nad tým, čo od seba očakávaš? Čo očakávaš od druhých – známych, rodiny...? To čo očakávaš, to budeš s najväčšou pravdepodobnosťou dlhodobo dostávať. Si si vedomý toho, kam ťa to nasmeruje? Si s tým spokojný?

Problém je, že naše očakávanie sú konštantne, nevedome modifikované ale i znižované! Po neúspechu, automaticky dôjde k ich zníženiu. K tomu sa pridá okolie - ,,vidíš, hovorili sme ti...“ a je jasné aký model si nesieme do ďalšieho života. Je to prirodzený mechanizmus, ako sa ubrániť ďalšej bolesti. Ale vôbec to tak nemusí byť! Efekt našich očakávaní je neuveriteľný. Čo od seba, alebo od druhých očakávaš, tým k veciam pristupuješ a tak s ľuďmi komunikuješ. Predovšetkým neverbálnou formou. A oni na to potom reagujú a eventuálne to napĺňajú. Stávajú sa tým, čo od nich ostatní očakávajú. 

Je pohodlné prechádzať životom s negatívnymi očakávaniami – je to forma ako sa ubrániť ďalšiemu sklamaniu, negatívnym emóciam. Robí to v mnohých situáciách každý z nás. Ako teda zmeniť očakávania, ktoré sú pre teba neproduktívne a ťahajú ťa dolu? Na začiatku je určite dobré vidieť negatívne následky tvojich očakávaní. O čo sa teda vlastne v živote, vzťahu, športe....atď. snažím? Čo chcem dosiahnuť? Čím sa chcem stať? Negatívne očakávania sú bariéra, ktorá ti stojí v ceste. Chceš to? Fajn, potom očakávaj stále zle, málo...od všetkých, od seba, ....atď. Áno, buď aj tu realistický a neprežeň to! 

 

V ďalšom kroku sa zamysli nad tým, či nie je čas prehodnotiť svoje negatívne očakávania a povedať dosť! Poučiť sa, zistiť, čo sa ti v situácií podarilo (i v silne negatívnej) a ako by si to urobil inak, keby si tam bol znova? Možno nájdeš jednu, super, konkrétnu vec a vďaka nej začneš veriť v úplný opak. Vytvoríš si nové očakávania na seba samého. Možno dáš šancu i druhým. Tú môžeš dať i vtedy, keď nájdeš skutočnú podstatu, prečo ten druhý urobil to, čo urobil. Možno to vôbec nie je o tebe, ale o inej veci, ktorú si v emóciach kompletne prehliadol. 

 

Pracuj na svojich očakávaniach, pretože podľa nich sa formuje tvoj ďalší život vo všetkých oblastiach. 


ODPOVEDZTE SI NA TIETO OTÁZKY

Nieste spokojný s tým, kde ste v oblasti práce, vzťahu, rodiny, športu,...? Vieme čo s tým a ako to transformovať.

12 hours ago

Neviete kam smeruje váš život? Stratili ste ,,smer”? Pomôžeme vám ho nájsť a nastaviť podľ všej jedinečnej osobnostnej typológie.

5 hours ago

Prečo robíte, to čo robíte i keď viete, že vám to dlhodobo nepomáha? Nájdete podstatu mentálných bariér a zmeníte to natrvalo.
1 days ago

Máte svoju predstavu, ale neviete ako sa k nej priblížiť

18 hours ago

Bráni vám strach zo zlyhania dosiahnuť svoje ciele?
4 days ago

Chcete vedieť využiť svoju jedinečnú osobnostnú typológiu, preto aby ste boli úspešnejši v práci, rodine, vzťahu, komunikácií alebo i v športe?
4 days ago

Ste negatívne naladený a hľadáte silnú motiváciu? 
4 days ago

Máte problém so sebadôverou v kľúčových momentoch a bráni vám to urobiť krok do novej oblasti života, práce alebo výkonnosti?
4 days ago

Čakáte stále na niečo a ono to neprichádza? Pomôžeme vám to zmeniť.
4 days ago

Máte skutočne svoj život pod kontrolou, alebo ste ,,otrokom" náhodných udalosti a ľudí okolo seba? Buďte pánom svojho života!
4 days ago

Nedokážete dotiahnuť veci dokonca? Vieme prečo a ako to zmeniť.
4 days ago

FOTOGALÉRIA

2012-03-2916.11.37.jpg p3310170.jpg obrazek-43.jpg obrazek(1).jpg obrazek-4.jpg p3290141.jpg img_8994.jpg 2012-03-3013.05.08.jpg obrazek.jpg